Pytania i odpowiedzi

Co mam w cenie?

– odbiór z/na lotnisko w Walencji lub Alicante

– miejsce noclegowe (w zależności od Twojego wyboru w pokoju 1-osobowym, maksymalnie 2-osobowym)

– pościel i ręcznik (kołdra i poduszka, która znasz z Polski, bez hiszpańskich rozwiązań z wałkiem i narzutami)

– dostęp do wszystkich udogodnień bazy (wifi, komputera, TV, netflixa, planszówek, biblioteki wspinaczkowej i górskiej, wyposażonej kuchni, tarasu, salonu, mat do rozciągania, wałków i masażerów, pralki i suszarki)

– transport  w skały

– szpej, czyli linę, zestaw ABC (przyrząd do asekuracji, 2 HMS, ekspresy, plecak wspinaczkowy, taśmę, ewentualnie uprząż i woreczek)

– partnera wspinaczkowego (jeśli przyjeżdżasz sam/a)

– rekomendacji sektorów i dróg w Twoim zakresie

– rekomendacji aktywności w dni restowe

– koszulkę La Bazy

– dużo fajnych zdjęć i filmików

Czego cena nie obejmuje?

– przelotów i wyżywienia

– wypożyczenia butów wspinaczkowych

– ubezpieczenia

– dojazdu na lotnisko w Alicante (50 zł od osoby)

Czy godzina przylotu i wylotu jest ważna? Co jeśli przylatuje o 2 w nocy?

– To Ty decydujesz o której przylatujesz i na które lotnisko (Walencja lub Alicante). Odbierzemy i odwieziemy Cię na uzgodnioną godzinę. Potrafimy rano wstać lub później położyć się spać 😉

Ile trwa przejazd samochodem z lotniska do bazy?

– Około godziny. W przypadku Walencji jest to zazwyczaj krócej, w przypadku Alicante może być godzina plus kwadrans.

Jakim samochodem będziemy poruszać się na miejscu?

Mamy do dyspozycji 8-osobową VW Caravelle i dodatkowy samochód 7-osobowy. W przypadku większych grup, zapewniamy dodatkowe samochody.

Czy płacę dodatkowo za paliwo?

Nie, koszty pobytu obejmują transport w tym paliwo.

Gdzie spotykamy się na lotnisku?

Zależnie od lotniska mamy sprawdzone miejsca spotkań. Bez problemu się odnajdziemy. Szczegóły przekazujemy Ci dzień przed wylotem, kiedy dokładnie umawiamy się na miejsce spotkania.

Co muszę ze sobą mieć?

Buty, woreczek wspinaczkowy i uprząż ze szpeju. Wystarczy wziąć parę ciuchów na przebranie, bo na miejscu możesz wyprać rzeczy. Ręcznika i śpiwora nie bierz.

Jak samemu zorganizować wyjazd wspinaczkowy do Hiszpanii?

Co z zakupami?

5 minut od bazy jest sklep, bary i restauracje, ale najczęściej gotujemy w domu. Wspólnie lub osobno. Jak wolicie. Duże zakupy w markecie robimy co drugi dzień. Sklepy są zamknięte w niedzielę.

O której wyjeżdżamy w skały?

Zależy od Was. My się dostosujemy. Zbyt wcześnie może nie być sensu. Czasem jednak na nasłonecznionych sektorach jest zbyt ciepło, więc wtedy lepiej wstać wcześniej, koło 13-14 zrobić sjestę i wrócić w sektor po 16. Najczęściej ustalamy dzień wcześniej godzinę wyjazdu i tego się trzymamy, aby nikt nie czekał. Najczęściej jest to 9.30 lub 10.

Ile godzin trwa dzień wspinaczkowy?

Wspinamy się do oporu, czyli do której macie siły i chęci. Jedynym ograniczeniem jest zapadający zmrok. Jednak nawet w grudniu i styczniu, można się wspinać do 18. O 19 dobrze być w domu, aby spokojnie zjeść i odpocząć.

Co z obiadem w ciągu dnia?

Siedzimy na sektorach zazwyczaj cały dzień i przy większości z nich nie ma infrastruktury gastronomicznej, więc zabieramy jedzenie w skały. Dla wymagających mamy palnik turystyczny do wykorzystania pod skałami. W Montesie można skoczyć na szybki lunch do miasteczka lub najbliższje restauracji. W bazie macie pojemniki plastikowe aby zapakować sobie jedzenie w skały.

Czy warto brać kawiarkę lub swój palnik turystyczny?

Jeżeli jesteście z nimi bardzo zżyci, to tak 😉 Mamy palnik na miejscu. Kawiarek nawet nie liczymy…

Czy woda z kranu nadaje się do picia?

Tak, choć w kilku innych miejscach woda z kranu miała lepszy smak. Tragedii nie ma, ale często podjeżdżamy i napełniamy baniaki wodą źródlaną. Mniej plastiku tym lepiej (więcej na blogu).

Czy muszę nosić szpej?

Nie planujemy zatrudnić Szerpów. 😉 Plecak z liną nie waży tony. Podejścia są z reguły krótkie.

Prezenty dla wspinaczy, czyli najprostsze zadanie Mikołaja

Czy mogę przyjechać z osoba niewspinającą się?

Pewnie. Mieliśmy sporo takich osób, głównie osób niewspinających się a sparowanych ze wspinaczami. Postaramy się zapewnić tak samo przyjemny pobyt takiej osobie bez konieczności ciągania ją codziennie po skałach. Znamy mnóstwo atrakcji w okolicy, na które możemy podwieźć osobę, która nie chce jechać się wspinać. Cena pobytu takiej osoby nie zmienia się w porównaniu do wspinacza.

Ile najmniej osób może być w bazie aby móc przyjechać?

Nie ma minimum osób, które mogą przyjechać. Jesteśmy na miejscu do maja 2023.

Ile maksymalnie osób może przyjechać do bazy?

Nie ma ograniczeń. Baza posiada 13 miejsc, ale gościliśmy też większe grupy i zawsze zapewniamy ten sam standard w innych apartamentach w najbliższej okolicy. Po prostu napisz nam maila w ile osób chcecie przyjechać. Grupy ponad 4-osobowe mogą liczyć na zniżki. Więcej info pod tel +48 607 063 243.

Jak wygląda zwrot w przypadku rezygnacji z wyjazdu?

Przed wyjazdem podpisujemy umowę na usługę turystyczną, która dokładnie reguluje kwestie zwrotu zaliczki w przypadku rezygnacji.

Na jakim poziomie muszę się wspinać, aby przyjechać do La Bazy?

– Wystarczy, że wspinasz się i asekurujesz na wędkę lub z dołem. Poziom czwórkowy pozwoli już korzystać z uroków wspinu na Costa Blanca. W przypadku gdy dawno się nie wspinałeś/aś masz możliwość przejścia 4 godzinnego kursu odświeżającego wspinanie i asekurację z dołem (dodatkowy koszt 150 zł).

Jakie drogi polecacie w wycenie powyżej 8a w okolicy?

Kilka minut od bazy mamy 2 sektory, który stały się wizytówką Costa Blanca i mekkę mocnych łojantów, czyli Bovedos i Bovedon. To dwie ogromne groty z drogami od 6b do 9a. Długie, wytrzymałościowe (choć kilka boulderowych propozycji też jest) i po dobrych chwytach.

Jakie sektory na Costa Blanca polecacie dla osób na poziomie 6a – 6c?

– Jest ich sporo. Przede wszystkim „Mandarynki” najbliżej nas. Niedaleko mamy tez Bellus, trochę dalej do kilku innych sprawdzonych sektorów. Każdy z tych sektorów jest idealny dla wspinaczy chcących robić piękne i ciekawe „szóstki”.

Czy są drogi w przedziale 4a – 6a?

Jest ich mnóstwo. Jest sporo sektorów, w których dominują takie wyceny. Wspomnimy tutaj choćby Font d’Aixa. Sektor na dany dzień rekomendujemy Wam pod kątem poziomu całej grupy. Naszym zadaniem jest wybór takiego sektora, aby każdy nawspinał się ile chce. Znamy wszystkie sektory doskonale, więc wszyscy zawsze są zadowoleni.

Czy w skałach będzie z nami instruktor?

Tak, jest z Wami instruktor/rezydent, który zajmuje się Wami w czasie Waszego pobytu. Jeśli chcciecie skorzystać z opieki instruktorskiej, to polecamy Wam wykupić tą usługę za 300 zł za cały pobyt. W skałach możecie liczyć wtedy na rekomendacje i uwagi co do techniki i taktyki wspinania, wspólne popracowanie nad drogą czy rozwieszenie lub ściągnięcie ekspresów.

Czy na Costa Blanca warto przyjechać po „życiówkę”?

Wyceny na Costa Blanca z reguły nie są harde. Dużo zależy od sektora i specyfiki Waszego wspinania. Są sektory mniej łaskawe jak np. Olta, ale często jeździmy też do Alcalali, gdzie padło wiele „życiówek” Labazowiczów 😉

Czy warto przyjechać na Costa Blanca dla wielowyciągów?

Tak, koniecznie. Jeśli jesteście fanami dużych ścian, to na Costa Blanca (szczególnie w okolicach Calpe) macie zjawisko ściany i świetne obite drogi w wycenach od 3+ do 7B. Zdecydowana większość osób do nas przyjeżdżających chce wspinać się sportowo, ewentualnie rozważając jeden dzień na wielowyciągach, dlatego jeśli chcecie cały wyjazd poświęcić na duże ściany, to pomyślcie, aby przyjechać w parze lub dajcie znać nam wcześniej (przed rezerwacją). Ustalimy czy w tym terminie będzie to wykonalne, abyśmy wspinali się z Wami. Lin połówkowych nie mamy na stanie. Pozostały szpej jest.

Czy ubezpieczenie obejmuje wspinaczkę?

nie, musicie sami ogarnąć sobie ubezpieczenie, najlepiej obejmujące wspinaczkę.

Czy musze mieć kartę EKUZ?

Nie musicie, ale w przypadku wypadku i wizyty w szpitalu EKUZ bardzo ułatwia i przyspiesza pomoc ze strony hiszpańskiej służby zdrowia. Wyrobienie karty EKUZ w oddziale ZUS zajmuje najczęściej parę minut.

Czy muszę mieć paszport?

Nie, do podróży do Hiszpanii wystarcza dowód osobisty. Na lotniskach należy go okazać jako potwierdzenie tożsamości osoby, na która wystawiona jest karta pokładowa.

Czy wydrukuję kartę pokładową na lot powrotny w bazie?

Tak, mamy drukarkę, która też jest do Waszej dyspozycji. Zalecamy jednak korzystanie z aplikacji na telefon Ryanair lub innych linii lotniczych. To najszybszy i najwygodniejszy sposób odprawy na lotnisku, a wspólnie oszczędzimy trochę papieru.

W jakim pokoju będę spać?

Miejsce w pokoju wybierasz przy rezerwacji. Pokoje są 1-, 2-osobowe.

Czy muszę mieć ukończony kurs skałkowy?

Ukończony kurs nie jest wymagany. Każdego gościa przed przyjazdem pytamy o jego umiejętności asekuracji i wspinania z dołem oraz na wędkę. Pierwszego dnia wspinasz się/asekurujesz pod okiem instruktora, który w przypadku niedociągnięć, reaguje. Możesz również skorzystać z 4-godzinnego szkolenia odświeżającego wspinanie i asekurację z dołem, tak, abyś do końca pobytu czuł się komfortowo i skupił się na samym wspinaniu.

Z kim będę się wspinał jeśli przyjeżdżam sam/a?

Z nami 😉 Na miejscu zawsze jest instruktor, z którym możesz się „sparować” lub możesz się wspinać z innymi gośćmi, którzy nie mają pary.

Masz więcej pytań?

Zadzwoń lub napisz
+48 607 063 243 bartek@labaza.pl

Zobacz jak łatwo zaplanować wyjazd.

1. Wybierz miejsce wyjazdu
2. Zarezerwuj termin, podaj liczbę osób, kup bilety.
3. Wspinaj się z nami!

© 2022 LaBaza