Costa Blanca

Raj dla wspinaczy

Witamy na hiszpańskiej Costa Blanca, gdzie od jesieni do wiosny mamy prawie idealny warun do wspinania. Średnie temperatury dzienne w listopadzie to 22-23 stopnie, w grudniu i styczniu 15-20, w marcu robi się cieplej.

Nie gwarantujemy takich temperatur każdego dnia, ale „niewspinalnych” dni jest niewiele.
Pogoda na Costa Blanca jest najstabilniejsza z wszystkich regionów Hiszpanii.

Co znajdziecie na Costa Blanca?
Świetne skały. Piękne drogi i widoki. Wspinanie na każdym poziomie trudności. Nasza baza to duży hiszpański dom dla 13 gości, 5 minut od świetnych sektorów w okolicy Gandii i 15 min od plaży.

Daj się złapać
od 20 października do 10 maja 2024.


O rejonie

 • Jeden z najlepszych zimowych rejonów wspinaczkowych w Europie
 • Idealna pogoda do wspinaczki od października do maja
 • Ponad 12 sektorów z prawie 600 drogami w promieniu kilkunastu kilometrów od bazy
 • Komfortowe i bezpieczne obicie w prawie wszystkich sektorach
 • Drogi jedno i wielowyciągowe…Penon d’ifach!!
 • Trudność dróg od 3+ do 9a
 • 100 km wybrzeża z szerokimi plażami, skalnymi klifami, skałami i jaskiniami

Zakwaterowanie        

 • Hiszpański dom po generalnym remoncie w pobliżu Gandii
 • 7 pokoi 1-2 osobowe
 • 13 miejsc (dla większych grup mamy opcje dodatkowe)
 • 2 min od kawiarni i restauracji (bary, knajpy, sklepy)
 • 5 min do najbliższych sektorów w Marxuquerze (Bovedosy)
 • Pościel i ręczniki na miejscu
 • Dostęp do kuchni z pełnym wyposażeniem
 • 100 m2 tarasów z widokiem na morze i góry
 • Strefa relaksu i patio
 • Rolki i maty do rozciągania
 • 10-15 min do plaży
 • Działamy na fotopanelach i innych eko rozwiązaniach
  wybierz swój pokój

Subiektywne top 5 sektorów Costa Blanca

Pomarańcze w dolinie Marxuquera

Klimat Bovedon i Bovedos

Różnorodność Bellus

Widoki i zdjęcia z Ambolo

Urok Montesy

Subiektywne Top 5 restowych atrakcji Costa Blanca:

Plaże i nadmorska jaskinia Cova Tallada

Starówka w Denii

Święto Fallas w marcu

Penon d’Ifach i widoki wokół Calp

Walencja (cała i w kawałkach)


Sektory wspinaczkowe Costa Blanca

Alcalali

spora ściana z krótkimi i długimi drogami (do 30 metrów). Świetne 6 i 7. Po lewej stronie znajduje się sporo połogich 5. Łagodne w wycenie. Widoki na góry. Parking przy skale. Jeden z ulubionych wśród gości La Bazy.

Gandia (Marxuquera)

5 minut jazdy samochodem od naszej bazy. Jeden z większych (koło 100 dróg) i najpopularniejszych na Costa Blanca. Możliwy lekki wyślizg na paru drogach. Świetne 6 i 7. Głównie lekko przewieszone i po tufach. Krótkie formy i pionowe 25 metrowe maratony. Widoki na morze. 5 min podejścia.

Gandia (Bovedosy)

10 minut rowerem z naszej bazy 😉 2 jamy (Bovedon, Bovedos) zdecydowanie dla osób wstawiających się w 7B (długie, ciągowe), choć jest też sporo łatwiejszego wspinania. Między jamami jest nowy sektor Bovedin z świetnymi długimi 6 i 7. Piątki też fajne. Piękny widok na dolinę. W sumie ponad 70 dróg wartych 15-minutowego podejścia.

Montesa

urokliwie umiejscowiony sektor obok ruin zamku templariuszy. Specyficzny, dość wymagający dla skóry wapień, ale gwarantuje bajeczne wspinanie w piątkach i szóstkach. Siódemki sporadyczne i niezbyt ciekawe. Drogi raczej krótkie. W przerwie między wspinaniem można skoczyć do miasteczka. 3 min od parkingu. Najwyżej oceniany przez Labazowiczów.

Vallada

piękny rejon, a raczej 2 sektory 10 minut samochodem od Montesy. Fajne, przewieszone i pionowe, głównie długie, drogi po dobrych chwytach (koło 70 dróg). Podejście 5-15 min. Widoki na dolinę. Nie ma go w przewodniku Rockfaxa.

Lliber

jedna z najciekawszych opcji na cieplejsze dni. Umiejscowiony przy korycie rzeki, oferuje wszystko: ponad 20 metrowe piony z lekkim przewieszeniem, i bardziej boulderowe krótsze przewieszki. Składa się z kilku części, więc nawet w upalne dni oferuje wspin w cieniu niezależnie od pory dnia. La Bella (7b) i Lliberpool (6b) to absolutne klasyki. Drogi od 4 do 8a.

Font d’Axia

urokliwy ogródek z około 40 drogami. Głównie czwórki i piątki, trochę szóstek i jedna 7a. Oferują ciekawe ruchy i sporo zabawy, nawet w najniższych wycenach. Jeden z ulubionych rejonów wśród gości odwiedzających nas. Fajne na rozwspin. 10 min podejścia.

Bellus

chyba największy i najbardziej różnorodny rejon. Położony w kanionie przez którą przepływa rzeka, a zboczem co jakiś czas mknie pociąg. Dużo pionów po krawądkach w wycenach szóstkowych, ale są też przewieszki do 8a. Szczególnie polecamy Altet (obie strony, 10 min podejścia) i Cova Petxina (przy parkingu). Avantador w Rockfaxie to osobny sektor, ale znajduje się po drugiej stronie rzeki.

Sella

piękny rejon w górach na wysokości Benidormu, Ogrom obitych skał i jakość wspinania sprawiły, że Sella jest idealnym miejscem na całe tygodnie wspinania. Polecany głównie fanom połogów i pionów, ale w przewieszce jest m.in. słynny Wild West. Na cieplejsze dni.

Guadalest

hiszpańska góra birów a może podzamcze 😉 Bardzo urokliwe malutkie miasteczko (obowiązkowo do odwiedzenia) położone wysoko w górach z 3 sektorami. Dwa z nich znajdują się na zboczach wzniesienia, nad którymi górują ruiny 2 zamków.

Echo Valley

dolina ciągnie się do podnóża wielkiej ściany. Po drodze mamy 5 innych sektorów, każdy w innych wycenach i o odmiennym charakterze. Każdy znajdzie coś dla siebie od 3+ do 8b. Do tego piękne wielowyciągi na TRAD i obite. Liczne parkingi powodują, że podejścia są bardzo krótkie albo można asekurować z parkingu.

Murla i Murlita

zaraz obok Alcalali. Dla fanów boulderingu z liną. Szczególnie w wycenach szóstkowych, choć i siódemkowo jest sporo dróg, a czwórkowy Playground też może skusić. Podejście 5-10 minut.

Pego

To 2 małe sektory z około 30-35 drogami. Pierwszy z nich, przy parkingu nie do polecenia. Wystarczy jednak pójść 10 minut dalej aby trafić na naprawdę fajne i ciekawe wspinanie. W tym 6C z TOP 50 Rockfaxa. Piękne wspinanie zaczyna się się od 6A+. Uwaga, podejście i zejście przez chaszcze.

Penon d’Ifach

To cały półwysep i skała dominująca nad Calpem, otoczona z 3 stron morzem. Nic dziwnego, że ta kilkusetmetrowa wieża jest parkiem narodowym i symbolem Costa Blanca. Można się po niej wspinać i to jak. Kilkadziesiąt wielowyciągów, które poza niesamowitymi widokami oferuje wspaniałe wspinanie i “górską” przygodę. Wyceny zaczynają się od 5, więc każdy może spróbować. Większość dróg obita, choć dosyć lotnie. Polecamy wziąć sporo pętli i komplet kości. Widoki 1000/1000.

Sierra d’toix

Podobnie jak Penon tuż nad morzem, ale już nie tak spektakularna jak. Wielowyciągów też sporo, ale mniej spektakularne. Głównie po połogach i pionach. Sierra to także mnóstwo wspinania sportowego. Z wieloma prostymi drogami (przy parkingu) oraz tymi trudniejszymi na górze – sektor TV. Są jeszcze niesamowite wielowyciągi w Pirate Cave, gdzie najpierw musimy zrobić zjazd, by potem startując z poziomu morza zrobić 2-4 wielowyciągi.

Olta

Jeśli widzieliście okładkę przewodnika Rockfaxa Costa Blanca i zastanawialiście się czy przypadkiem zdjęcie tam uwiecznione nie jest fotomontażem, to spieszymy donieść, że nie jest. Zostało zrobione na drodze Tai chi 6b+ w sektorze Olta. Takie widoki na Penona muszą jednak zostać okupione ponad 20 minutami podejścia. Wyceny są harde, ale warte próby. Polecane wspinającym się fotografom.

Altea

generalnie nie polecamy, choć obito tam parę nowych ścian. Jak zobaczymy na własne oczy to napiszemy coś więcej. To co znajdziecie w rockfaxie jest… straszne.

Corbera

niezbyt ciekawy rejon z 5 i 6. Jego główną zaletą jest umiejscowienie 20 minut od lotniska w Walencji i krótkie podejście, więc jest opcją na szybki rozwspin w drodze prosto z lotniska. Są jednak ciekawsze alternatywy bliżej La Bazy. 3 minuty podejścia, a widoki na wybrzeże.

Ambolo

ciężko to nazwać rejonem „pełną gębą”. W sumie jest tam kilkadziesiąt dróg. Prawie w każdej formacji od 4 do 7a. Niektóre perełki, inne totalne parchy, ale liczy się miejsce. Dość krucho. Pod przewieszką koniecznie w kaskach!!. Zobaczcie sami w galerii w zakładce Ambolo. Nie ma podejścia, jest zejście 😉

Salem

Spory rejon w kilkoma „letnimi” ścianami, dlatego rzadko odwiedzamy go z La Bazą. W zimie potrafi tam być naprawdę wilgotno i nieprzyjemnie. Jednak sektor dość spory, a ściany oferują bardzo różnorodne wspinanie. Dość specyficzne miejsce na tle innych rejonów. Od technicznego skradania do lekkich przewieszek.

Rotova

Około 25 dróg na wschodniej ścianie. Dość nowa propozycja z kilkoma 4 do krawądkowego 7b. Może być krucho. Fajna opcja na jeden dzień. Kilka naprawdę fajnych i ciekawych 5+, 6a, 6b. Subiektywnie, dość nierówna wycena. Kaski obowiązkowo. Topo jest pod ścianą i online.

Lliber, główna ściana

Zobacz jak łatwo zaplanować wyjazd.

1. Sprawdź loty do Walencji lub Alicante
2. Zarezerwuj termin, podaj liczbę osób, kup bilety.
3. Wspinaj się z nami!

© 2024 LaBaza