La Baza verde

La Baza verde

La Baza działa w pięknym „zakątku świata” i staramy się jak najlepiej dbać o to miejsce. Od dłuższego czasu robiliśmy mniejsze i większe rzeczy, aby ograniczyć nasz wpływ na środowisko w bazie i w naszej okolicy. Myślimy realnie. Nie uruchomimy „bez emisyjnych” lotów Polska – Costa Blanca, ale też nie chodzi nam o to, aby siedzieć w domu i nie podróżować po Europie czy świecie.

Dzięki małym lub mniejszym nawykom i rozwiązaniom możemy ograniczyć ilość produkowanego plastiku i śmieci, spalin czy zużytej energii elektrycznej i dłużej cieszyć się życiem, wspinaniem i podróżowaniem.

Może to małe rzeczy, ale od takich zaczynamy:

  1. Torby wielokrotnego użytku są w obu samochodach i czekają na Wasze zakupy, abyście nie musieli brać jednorazówek w marketach.
  2. Segregacja śmieci zgodnie z lokalnym systemem podziału, czyli mamy duże podpisane kosze na plastiki, papier, szkło i resztkowe.
  3. Spokojna, oszczędna jazda samochodem – sporo jeździmy, a dzięki dwóm większym samochodom możemy brać więcej pasażerów.
  4. Używamy coraz więcej naturalnych płynów do zmywania, czyszczenia i prania (w miarę możliwości, nie łatwo je dostać w naszej okolicy).
  5. Ograniczenie kupowania wody butelkowanej. Jeśli chcecie, kupujcie, ale macie alternatywę – wodę z okolicznych źródeł (najczęściej w Alcalali), którą trzymamy w dużych baniakach 5-10 litrowych. Na miejscu jest oczywiście kranówka, a półtora litrowe butelki myjemy i używamy wielokrotnie.
  6. Ograniczamy zużycie energii. Pomijamy cenę energii, która jest bardzo wysoka, ale dbamy, żeby ogrzewać dom przy zamkniętych oknach. Zachęcamy Was też do wyciągania nieużywanych ładowarek z kontaktów.
  7. W skałach nie zostawiamy żadnych śmieci. Wszystko bierzemy ze sobą i wyrzucamy do śmietników. Jak widzimy czyjeś śmieci, to też staramy się je brać na parking.

Jeśli będziecie chcieli nam pomóc nam w tworzeniu jeszcze bardziej zielonej La Bazy, to super.

Zachęcamy Was też do pomyślenia o „ekologii” w czasie Waszych wyjazdów wspinaczkowych lub po prostu w codziennym życiu.

W tym sezonie udało nam się wdrożyć pierwsze rozwiązania. Jak macie pomysły na jakieś inne rozwiązania to piszcie na fb lub na: bartek@labaza.pl i kuba@labaza.pl

Zdjęcie: Olga Olkiewicz

© 2024 LaBaza